História

Miesto, kde sa prelínajú histórie a rodinné tradície

Nechajte sa strhnúť históriou

Zabudnite na všedné a nudné interiéry, ktoré vás neoslovujú a nedokážu vám vytvoriť ten správny pocit. Predstavujeme vám skutočný poklad. Kaštieľ Mojmírovce. Pri vstupe do tohoto úžasného miesta budete zasiahnutí vlnou nesmiernej krásy a elegancie, ktorá vás pohltí.

Už obrovská vstupná hala vás nadchne a zanechá vás bez slov. Je to miesto, kde vás s úsmevom privíta okrem očarujúcej recepčnej aj príjemné teplo krbu, čo v zimnom období dodáva hale osobitnú atmosféru.

Už pri vstupe do obrovského foyer zaznamenáte elegantné divadelné schodisko, ktoré je zdobené pôvodnými tereziánskymi lustrami v modernej podobe. Ale to nie je všetko! Vašu pozornosť okamžite upútajú aj životne veľké portréty najznámejších Slovákov posledného storočia, ktoré zdobia steny. Vaša pozornosť sa bude pohybovať od jedného portrétu k druhému a vy budete cítiť, že ste súčasťou histórie, prestíže a kultúry, ktoré dotvárajú unikátnu atmosféru tohto miesta.

Ak zabočíte zo vstupnej haly vľavo, ocitnete sa na Chodbe tolerancie. Táto ústredná chodba kaštieľa je naozaj obdivuhodná. Jej steny sú zdobené symbolmi najväčších svetových náboženstiev ako aj portrétmi významných filozofov, spisovateľov a vedcov. V tejto chodbe sa stretávajú rôzne kultúry a myšlienky, čím sa vytvára atmosféra tolerancie a vzájomného porozumenia. Prechádzajte sa touto chodbou a nechajte sa pohltiť atmosférou múdrosti a duchovného bohatstva.

Autentickosť na každom kroku

Aby sme vám priniesli ešte viac autentickosti, bol v kaštieli zriadený Africký salón, nakoľko gróf Huňady ako vášnivý poľovník trávil veľa času v Afrike na poľovačkách. Dnes okrem obrazov a masiek z Afriky môžete v tomto salóne cítiť atmosféru a ducha tohto kontinentu. Je to úžasná pocta histórii a kultúre, ktorá nám otvára oči a srdcia a pobytom u nás môžete zažiť atmosféru afrického dobrodružstva v našom Africkom salóne.

Jedlo ako zážitok

Ale to nie je všetko, čo tento kaštieľ ponúka. Reštaurácia v kaštieli je miestom, kde sa tak isto stretáva tradícia a moderné umenie. Miestnosť je zariadená v poľovníckom štýle a okrem loveckých trofejí môžete tu obdivovať aj moderné obrazy s poľovníckou tematikou. V susedstve reštaurácie sa nachádzajú tri ďalšie salóny – Biely salón, Hudobný salón a Ružový salón. V týchto priestoroch je vytvorená nezabudnuteľná atmosféra, ktorá vám prinesie pocit pohody a luxusu.

In vino veritas

Ak patríte medzi milovníkov vína, rozhodne by ste nemali vynechať vínnu pivnicu s vinotékou, ktorá sa nachádza v pivničných priestoroch kaštieľa. Táto klenbová tehlová pivnica je miestom, kde môžete obdivovať históriu s umením. Architekt Viktor Šabík sa osobne podieľal na rekonštrukcii tejto vínnej pivnice, za ktorú získal významné ocenenie. V tejto pivnici môžete objavovať a ochutnávať rôzne vína, pričom vám spoločnosť robí zbierka 120 obrazov od 24 akademických maliarov s tematikou vína a vinohradníctva.

Adrenalín a akcia

Pre tých, ktorí hľadajú adrenalín a akciu, je tu aj krytá strelnica. V čom je jedinečná? Je ukrytá v jednom z podzemných priestoroch kaštieľa a je k dispozícii aj pre širokú verejnosť, nielen pre ubytovaných hostí. Vlastnenie zbrojného preukazu nie je nutnosťou. Je určená pre streľbu krátkymi guľovými zbraňami. Môžete si ju vychutnať kedykoľvek počas roka bez nutnosti vlastniť zbrojný preukaz.

Chodba do rozprávky

Ale to ešte nie je všetko! V kaštieli sa nachádza aj ďalšia zaujímavosť a je to chodba, ktorá spája hlavnú budovu kaštieľa s relax centrom a zdobia ju výjavy z Dobšinského ľudových rozprávok. Táto impozantná maliarska práca od akademickej maliarky Táni Žitňanovej vás prenesie do obrovskej dimenzie 18 x 2,3 m. Nielenže sa na tejto chodbe dozviete o najkrajších hradoch a zámkoch Slovenska, ale tiež sa stretnete so strašidlami a strašidelnými príbehmi, ktoré sú spojené s kaštieľom a jeho okolím.

Voda, umenie, relax

V neposlednom rade nemôžeme zabudnúť na botanickú zimnú záhradu rodu Huňadyovcov, ktorej priestory sa zmenili na plavecký bazén. Tento bazén je jedinečný svojim štýlom a dizajnom. Interiér bazéna vám pripomenie pôvodnú botanickú záhradu, kde na strope nájdete jednu z najväčších súčasných malieb na Slovensku – ´Kvety orchideí´ od akademickej maliarky Jany Farmanovej–Šabíkovej. Je to skutočná pocta prírode a umeniu, ktorá vás očarí.

Pocta grófovi

A teraz vám predstavíme posledný, ale určite nie menej dôležitý bod nášho Kaštieľa Mojmírovce – poctu grófovi Grasalkovičovi, ktorý pochádza z tohto krásneho regiónu. V našom salóne, ktorý je venovaný grófovi, nájdete portréty Grasalkoviča a Márie Terézie v životnej veľkosti od akademickej maliarky Táni Žitňanovej. Obdivovať môžete aj vyrezávané makety najvýznamnejších stavieb, ktoré sú dielom Grasalkoviča (ako napríklad prezidentský Grasalkovičov palác).

V salóne nájdete aj dobové erby, brnenia či  veľkoformátový obraz znázorňujúci korunováciu Márie Terézie od akademickej maliarky Táni Žitňanovej.

Tento kaštieľ je skutočne jedinečným miestom, ktoré vám ponúka neopakovateľné zážitky. Každá miestnosť a každý detail je starostlivo navrhnutý, aby vám priniesol jedinečný zážitok.

Príďte k nám a nechajte sa unášať čarom histórie a umenia v úchvatnej kombinácii.