park

Sviatok svätého Valentína

Sviatok svätého Valentína

V tomto článku sa dozviete o historií sviatku zamilovaných.

Sviatok svätého Valentína

Existuje vôbec človek, ktorý by nepočul čo i len malú zmienku o 14.februári? Deň svätého Valentína, kedy sa celý svet blázni. Ženy netrpezlivo čakajú, čím ich muži prekvapia a muži majú hlavu v smútku ako to zase „nespackať“. Výhovorka typu: „ani neviem aký je dnes deň“, nepripadá do úvahy. Obchody sú preplnené kvetmi, plyšákmi či sladkosťami v tvare srdca. Ale vieme vôbec prečo, a ako tento sviatok vznikol?

  1. február je kresťanským sviatkom zamilovaných. Spájajú sa s ním traja svätý – l. svätý Valentín, ktorý trpel v Afrike, svätý biskup z Ineramny a tretím bol rímsky kňaz Valentín z 3. storočia. Najznámejším z trojice svätých, je príbeh tretieho z nich. Väčšina historikov sa zhoduje na tom, že mohlo ísť o rímskeho kňaza. Legenda vraví, že žil za čias vlády cisára Claudia Gothicusa, ktorý rád viedol vojny a bol názoru, že muži nechcú vstupovať do vojska, pretože neradi opúšťajú svoje ženy. Ženatý muž nebol pre neho dobrým bojovníkom, a tak zakázal sobáše v celom Ríme. No zamilovaní sa utiekali ku kňazovi Valentínovi, ktorý im v tajnosti žehnal a sobášil ich. Cisár Claudius to zistil, Valentína uväznil a odsúdil na smrť. Jeho poprava sa konala v roku 296. Uhádnite presný dátum? Áno, bolo to 14.februára. Svätý Valentín ešte pred smrťou napísal milostný list žene, do ktorej sa zaľúbil, a tak vzniklo prvé valentínske prianie.

Či patríte k ľuďom, ktorí tento sviatok oslavujú, alebo skôr k tým, ktorí ho ignorujú, práve 14. február v kalendári nám dáva príležitosť uvedomiť si, že najväčším šťastím v živote človeka je poznanie, že je milovaný.

Aj v kaštieli v Mojmírovciach si každoročne pripomíname sviatok všetkých zaľúbených. A vy si tak môžete spríjemniť tento čas v našej spoločnosti, pri kvalitnom jedle, či víne, z našej reštaurácie. V týždni od 10. do 18. februára, máme pre všetkých zamilovaných pripravenú malú hru, vďaka ktorej sa dozviete, ako dobre poznáte svojho Valentína, posilniť váš vzťah a pri tom zažiť veľa zábavy. Pri príležitosti Národného týždňa manželstva sa Kaštieľ Mojmírovce zapojil do týždennej iniciatívy na podporu manželstva a partnerských vzťahov.

Autorka článku: Lenka

951 15 Mojmírovce 919
+421 (0) 37 77 98 201
+421 (0) 907 846 040
recepcia@kastielmojmirovce.sk

logo-nadacia-mojmir     

Táto webstránka používa súbory cookie nevyhnutné pre jej technické fungovanie a tiež pre analytické účely. Používaním tejto webstránky vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie. Svoj súhlas môžete kedykoľvek odvolať zmenou nastavenia vami používaného internetového prehliadača.
22. reprezentačný ples Grófa Huňadyho