park

Historický Barokový Deň v Kaštieli Mojmírovce ****

Historický Barokový Deň v Kaštieli Mojmírovce ****

Článok o Barokovom dni v Kaštieli Mojmírovce.

HISTORICKÝ BAROKOVÝ DEŇ V KAŠTIELI MOJMÍROVCE****

 

Už po piatykrát  hotel Kaštieľ Mojmírovce**** otvára svoje brány širokej verejnosti a pripomína si časy minulé. Sobota, 11.8.2018, je venovaná Antonovi Grasalkovičovi, rodákovi z Mojmíroviec, prvému ministrovi Márie Terézie a významnému podporovateľovi barokového umenia v Uhorsku.

Kaštieľ Mojmirovce**** vás srdečne pozýva na Historický barokový deň, ktorý začne kráľovským sprievodom o 13:50 hod. z Námestia obce Mojmírovce a bude pokračovať bohatým programom v priestoroch hotela. Ako sa žilo v období baroka, aké šaty si obliekali dámy a pri akej hudbe tancovali? To všetko môžete zistiť, ak navštívite kaštieľ v Mojmírovciach. V túto letnú sobotu sa prenesieme do stredoveku, odkiaľ až po obdobie Márie Terézie nás prevedie Historicko – umelecká spoločnosť Bojník. Túto jedinečnú atmosféru budú dopĺňať ukážky dobovej hudby v podaní Komorného súboru Zoe. Samozrejme nebudú chýbať streľby z dobových zbraní či módna prehliadka. Historické hudobné nástroje predstaví hudobné zoskupenie Musicantica Slovaca. Aktivity vojenského života, delostrelectvo či hry pre deti SHŠ Bandérium. Tých najmenších návštevníkov poteší Ivan Gontko Tyjatr s bábkovým divadlom. Ulička historických remesiel predstaví krásu tradičných remesiel ako je keramika, maľovanie na sklo, brašnárstvo, drôtikovanie a mnohé iné.

Cenník vstupeniek nájdete TU.

Nitrianska organizácia cestovného ruchu koordinuje v tento deň do kaštieľa v Mojmírovciach kyvadlovú dopravu autobusom z Nitry. Viac informácií získate na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo t.č.: 0911 392 860.

Kto vlastne bol Anton Grasalkovič, tento významný rodák z Urmína (pôvodný názov obce Mojmírovce) ? V matričnej knihe sa zachoval zápis o jeho krste, ktorý sa uskutočnil dňa 5. marca 1694. Obecní notári k tomuto záznamu postupne vkladali ceduľky s údajmi, ktoré vypovedajú o jeho funkciách a hodnostiach. Podľa spracovaných písomností Petra Keresteša, začínal Anton Grasalkovič ako notár kráľovskej súdnej tabule a potom už v kariére len postupoval. V novembri 1741 sa dostal do obľuby kráľovského dvora, kde získal podporu uhorskej šľachty, pre čerstvo korunovanú uhorskú kráľovnú Máriu Teréziu. Priazni habsburského dvora sa tešil aj vďaka svojej šikovnosti, akvizoval sa ako radca Uhorskej komory. Zvýšil jej príjmy, zúčastňoval sa na riešení problémov zahraničného obchodu a  vyberania cla. Prispel k  upevňovaniu meny a mal čestnú funkciu ako strážca uhorskej koruny. Bol zodpovedný aj za  zásobovanie a vyzbrojenie armády. Priazeň Márie Terézie priniesla Grasalkovičovi nielen spoločenskú prestíž, ale aj bohatstvo. Dňa 26. mája 1732 bol povýšený do barónskeho stavu a následne dňa 5. apríla 1747 do stavu grófskeho.

História hodnotí Antona Grasalkoviča ako jedného z najbohatších magnátov Uhorska v 18. storočí. Okrem významných funkcii, ktoré zastával, bol aj milovníkom umenia a investoval značné prostriedky na výstavbu palácov a kaštieľov, ktoré môžeme obdivovať dodnes. Na Slovensku je najznámejší Grasalkovičov palác v Bratislave, Kaštieľ v Komjaticiach či v Ivanke pri Dunaji. V Maďarsku  jeho osobnosť pripomínajú prepychové barokové kaštiele v Gödöllő, Hatvane a kláštor v Máriabesenyő.

Napísala: Lenka

DSC 0064

DSC 0270

DSC 0159

951 15 Mojmírovce 919
+421 (0) 37 77 98 201
+421 (0) 907 846 040
recepcia@kastielmojmirovce.sk

logo-nadacia-mojmir

Táto webstránka používa súbory cookie nevyhnutné pre jej technické fungovanie a tiež pre analytické účely. Používaním tejto webstránky vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie. Svoj súhlas môžete kedykoľvek odvolať zmenou nastavenia vami používaného internetového prehliadača.
Viac info Ok